„Grzechy w kratkę.”

ks14Mądrość chrześcijańska polega m.in. na mądrym korzystaniu z wszelkich darów, które Bóg tak hojnie zsyła człowiekowi na jego drodze. Szczególnie cennymi darami są oczywiście sakramenty. Chrześcijanin świadomie dążący do jedności z Bogiem, poszukujący swojego miejsca w świecie, pragnący rozpoznać wolę Bożą w konkretnym momencie swojego życia – wie, że najważniejszym (i najmądrzejszym…) sposobem na realizacje tych zamierzeń jest spotkanie z Chrystusem w sakramentach – zwłaszcza w Eucharystii oraz w sakramencie pokuty i pojednania. O Eucharystii przyjdzie nam porozmawiać przy innej okazji, zaś dzisiaj przedstawimy książkę, która może być znakomita pomocą w świadomym i owocnym przeżywaniu spowiedzi.
„Grzechy w kratkę. O spowiedzi z ojcem Piotrem Jordanem Śliwińskim OFMCap rozmawiają Elżbieta Kot i Dominika Kozłowska” to książka, w której można znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące podstaw teologii tego sakramentu, jego ewolucji w historii Kościoła, a przede wszystkim – praktyki korzystania z niego. Ojciec Jordan (kierownik prowadzonej przez kapucynów Szkoły dla spowiedników) swoimi kompetentnymi i ciekawymi odpowiedziami prowadzi czytelników od rozważań teoretycznych do najbardziej praktycznych, związanych z rachunkiem sumienia, wyborem spowiednika, kwestią kierownictwa duchowego itp. Wielka wartością omawianej pozycji jest jej aktualność – autorki wywiadu nie stronią od pytań dotyczących sfer najtrudniejszych dla współczesnego chrześcijanina, np. etyki seksualnej, uzależnień, związków niesakramentalnych, grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, relacji między spowiedzią a psychoterapią…
Książka ta może być adresowana zarówno do osób zniechęconych spowiedzią, które mogą w niej odnaleźć motywację do odnowienia swojego udziału w tym sakramencie, ale – może przede wszystkim – z wielkim pożytkiem przeczytać ją mogą ci, którzy regularnie korzystając z sakramentu spowiedzi i doceniając jego znaczenie dla rozwoju duchowego, chcieliby bardziej świadomie i owocnie przeżyć rachunek sumienia, czy w pełni współpracować ze spowiednikiem podczas spotkania w konfesjonale. Ojciec Jordan stale podkreśla rozstrzygające znaczenie głosu sumienia penitenta w ocenie konkretnych uczynków, ale też, – co ważne – konieczność wielkiej troski o jego kształtowanie.
Książka zawiera także mini-przewodnik Spowiedź krok po kroku oraz dwa wzory krótkich rachunków sumienia, będących dobrą pomocą w przygotowaniu się do spowiedzi.

„Grzechy w kratkę. O spowiedzi z ojcem Piotrem Jordanem Śliwińskim OFMCap rozmawiają Elżbieta Kot i Dominika Kozłowska”, Wyd. Znak, Kraków 2008.