„Kobieta i mężczyzna – Boska miłość. „

ks09I znów głównym bohaterem tej rubryki jest dziś dominikanin – tym razem chciałbym gorąco polecić lekturę książki powstałej dzięki rozmowom z ojcem Joachimem Badenim. W ostatnich miesiącach ukazało się kilka książek jego autorstwa, ale w przekonaniu recenzenta jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę – mam na myśli pozycję pt. „Kobieta i mężczyzna – Boska miłość”.
Ojciec Badeni jest w Krakowie postacią bardzo znaną i niemal legendarną – pochodzący z książęcego rodu, krewny Habsburgów, żołnierz, wreszcie kapłan w zakonie Braci Kaznodziejów, wieloletni duszpasterz akademicki… Całe szczęście, że ostania część omawianej książki zawiera opis kilku najważniejszych epizodów tego fascynującego życiorysu niezwykłej osoby.
Głównym tematem książki jest miłość małżeńska. Wydaje się, że wśród tak wielu dostępnych obecnie na rynku pozycji o tej tematyce, napisanych przez księży i zakonników, specjalistów od teologii moralnej, etyki katolickiej, nauki o sakramentach itd. – omawiany wywiad-rzeka jest pozycją naprawdę wyjątkową. Ojciec Badeni mówi o małżeństwie z taką wiedzą o nim, jakby czerpał ją wprost ze źródeł nadprzyrodzonych – może tak właśnie piszą prawdziwi mistycy… Z jednej strony – jest to nauka całkowicie praktyczna, zanurzona bez reszty w realiach życia codziennego – każdy, kto krócej lub dłużej żyje w małżeństwie, może odnaleźć tu siebie i swoje problemy. Z drugiej zaś, tej bardziej duchowej strony – ojciec Badeni mówi o mistyce miłości małżeńskiej, o jakże wspaniałych perspektywach, jakie stoją otworem przed małżonkami chrześcijańskimi, jeżeli tylko na poważnie potraktują łaskę sakramentu małżeństwa i będą z nią współpracować. Niezwykle budująca to lektura, godna polecenia wszystkim małżeństwom – jak pisze wydawca w notce na tylnej okładce – „Skoro ojciec Joachim znalazł receptę na młodość i entuzjazm w wieku 95 lat, to szansę na odświeżenie miłości ma także niejedno rozlatujące się małżeństwo!”
W opinii recenzenta jest to – spośród ostatnio wydanych – jedna z najlepszych książek o miłości kobiety i mężczyzny – pasjonująca, kompetentna i otwierająca pełne nadziei i radości nowe perspektywy.

„Kobieta i mężczyzna – Boska miłość. Z ojcem Joachimem Badenim OP rozmawia Sylwester Szafer”, Wydawnictwo AA s.c., Kraków 2007.